Prawo pracy

W razie rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, w większości przypadków to pracownik kieruje sprawę do sądu, żądając przywrócenia do pracy, a w końcowym rozrachunku – odszkodowania. Uprzywilejowanie pracownika w tym zakresie m.in. niskimi opłatami sądowymi, ale także dbałością przez sądy pracy o właściwe stosowanie prawa pracy – nie oznacza, że sprawy pracownicze nie wymagają udziału profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego. Otóż, w celu właściwej konkretyzacji roszczeń pracownika wobec pozwanego pracodawcy udział radcy prawnego okazuje się niezbędny. Nie tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Sporem na tle prawa pracy jest bowiem dochodzenie przez pracownika odszkodowania uzupełniającego z tytułu wypadku przy pracy. Także w tej materii służymy pomocą.

Pracownik idzie do sądu… pracodawca też może

Nie zawsze jednak to pracownik występuje z roszczeniem wobec pracodawcy. Możliwa jest sytuacja odwrotna, gdy to pracodawca dochodzi od pozwanego pracownika odszkodowania. Najczęstsze przypadki to żądanie przez pracodawcę zapłaty odszkodowania za szkodę wyrządzoną z winy pracownika (z tytułu niedoborów kasowych gotówki lub braku towaru), bądź w razie niezasadnego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia (natychmiastowo). Prawidłowa ocena stanu faktycznego dokonana przez radcę prawnego zapewni należytą dbałość o interesy pracodawcy.

Niezależnie, przedprocesowo świadczymy pomoc prawną w przypadku konieczności rozwiązania umowy o pracę, oceniając zgodność sporządzonego oświadczenia pracodawcy pod kątem obowiązujących przepisów prawa pracy, a także dostosowując przesłane projekty do obowiązujących norm prawa pracy.

Akty prawa wewnątrzzakładowego i opinie prawne z prawa pracy

Tworzenie regulaminów pracy, czy wynagradzania przez pracodawcę nie powinno polegać – jak ma to często miejsce – na przepisywaniu postanowień Kodeksu pracy. Dlatego jesteśmy pomocni przy tworzeniu i opiniowaniu wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy, w tym regulaminów pracy, czy wynagradzania.

W przypadku konieczności ustalenia indywidualnych warunków pracy, świadczymy również pomoc prawną przy opracowywaniu projektów indywidualnych umów o pracę, w tym kontraktów menażerskich, wskazując na ewentualne ryzyka dla pracodawcy, jak i pracownika w razie zakończenia współpracy.

Wydajemy także opinie rozstrzygające problemy prawne powstałe w związku ze stosowaniem prawa pracy w zakładzie pracy. Opinia prawna może być pomocna pracodawcy do podjęcia właściwej decyzji, a niejednokrotnie – chroni pracodawcę przed błędnymi rozwiązaniami, które na pierwszy rzut wydawały się prawidłowe.

Państwowa Inspekcja Pracy

Prowadzimy zastępstwo procesowe w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez Państwową Inspekcję Pracy, składając także odwołania od decyzji (nakazów) wydanych przez inspektorów PIP, po zakończeniu kontroli przedsiębiorcy – pracodawcy.