Rejestracja spółek, fundacji, stowarzyszeń

Proces rejestracji dotyczy wszystkich spółek prawa handlowego (m.in. spółki jawnej, spółki komandytowej, czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), zaś pierwsze wpisy (rejestracja), czy wpisy zmian w rejestrze przedsiębiorców powinny być dokonywane (zgłaszane) co do zasady nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia zdarzenia uzasadniającego zaktualizowanie informacji ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym w ramach Krajowego Rejestru Sądowego.

Rejestr przedsiębiorców i inne rejestry w KRS

W zakresie świadczonych usług reprezentujemy Państwa interesy w postępowaniu rejestrowym prowadzonym przed właściwym miejscowo sądem rejestrowym, w zakresie obejmującym pierwsze wpisy do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, a także na późniejszym etapie funkcjonowania spółki – w zakresie dotyczącym wpisów zmian do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego dotyczy także fundacji, czy stowarzyszeń, a w zależności od tego czy dany podmiot będzie wykonywał działalność gospodarczą, czy też będzie nastawiony na działalność non-profit, wpis jest dokonywany do rejestru przedsiębiorców, bądź rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Wniosek i pozostałe dokumenty

Z uwagi na sformalizowane postępowanie rejestrowe prowadzone przed sądem rejestrowym, do rejestracji podmiotów (pierwszej rejestracji) i zmian w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego nie wystarcza wypełnienie samego wniosku. Od 1 lipca 2021 r. wniosek składa się wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem dedykowanego do tego celu portalu. Złożenie wniosku z w formie tradycyjnej (papierowej) nie będzie skuteczne, a wniosek zostanie zwrócony. Do wniosku należy dołączyć zawsze odpowiednie dokumenty będące podstawą wpisu (pierwszego, czy też wpisu zmian do KRS). Bez takich dokumentów, bądź w przypadku niedołączenia wszystkich wymaganych przepisami prawa dokumentów – wniosek taki, jako niekompletny będzie podlegał również zwrotowi. Oprócz dokumentów dodatkowych ważne jest także opłacenie wniosku opłatą sądową w odpowiedniej wysokości (w zależności od rodzaju dokonywanego wpisu). Opłatę uiszcza się bezpośrednio poprzez przekierowanie do odpowiedniego operatora płatności on-line. Wniosek należy podpisać podpisem kwalifikowanym i wysłać drogą elektroniczną do właściwego sądu rejestrowego.

Dlatego jesteśmy pomocni w tworzeniu projektów niezbędnych dokumentów organów spółek, wymaganych do dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców. Są to w szczególności projekty zgromadzeń wspólników, projekty uchwał organów spółek, które ze względu na swój przedmiot wymagają rejestracji w rejestrze przedsiębiorców (uchwały obejmujące zmiany w składzie osobowym wspólników, udziałowców, zmiany składów osobowych zarządów spółek, rad nadzorczych, zmiany w kapitale zakładowym, itp.), ale także innego rodzaju dokumenty, które winny być przedkładane do Krajowego Rejestru Sądowego przy rejestracji tej pierwszej, jak i zmian w strukturze spółki związane z podejmowanymi przez organy spółki decyzjami (np. odpowiedniego rodzaju oświadczenia i zapewnienia). Dotyczy to także zmian powstałych na skutek zdarzeń niezależnych od spółki (np. rezygnacja z pełnienia funkcji przez członka zarządu). Przed dokonaniem rejestracji, świadczymy pomoc prawną w zakresie obejmującym opiniowanie umów, czy też opiniowania projektów uchwał, które mają być podjęte przez wspólników (zgromadzenie wspólników).

Po zakończeniu procesu rejestracji przesyłamy do Państwa elektronicznie otrzymaną dokumentację z właściwego sądu rejestrowego, w tym wydane przez sąd rejestrowy orzeczenia (postanowienia o zarejestrowaniu zmian wraz z odpowiednim zaświadczeniem).

Jawność wpisów w rejestrze przedsiębiorców

Rejestr przedsiębiorców jest jawny i dostępny dla każdego. Za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekrs.ms.gov.pl/) istnieje możliwość pobierania wydruków z e-KRS dla podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Dla uzyskania takiego wydruku wymagane jest podanie co najmniej jednego z identyfikatorów przypisanych do podmiotu, jak numeru KRS, numeru NIP, czy REGON w wyszukiwarce znajdującej się na podanej wyżej stronie.