Windykacja należności (długów)

Pojęciem windykacji posługuje się każdy. Nie jest to pojęcie zdefiniowane, lecz takie które na dobre zagościło w języku potocznym. Słowo klucz, tam gdzie konflikt o rozliczenie umowy wisi na włosku. Tyle tylko, że nikt za bardzo nie wie, co się pod tym pojęciem kryje.

Windykacja to nic innego, jak dochodzenie należności przez tego, komu takie należności przysługują od tego, kto ma je spełnić. Najczęstszy przedmiot windykacji to dochodzenie roszczeń pieniężnych. Mówiąc inaczej, windykacja zmierza do uzyskania zapłaty należnej kwoty, które to żądanie może być realizowane na jednym z poniższych etapów.

Poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej radcy prawnego umożliwia niejednokrotnie zakończenie windykacji (sporu) już na etapie przedsądowym, poprzez zawarcie porozumienia, czy ugody, na mocy której klient uzyska zapłatę, bez konieczności prowadzenia procesu sądowego. Różnica między windykacją prowadzoną przez radcę prawnego, a inne podmioty komercyjne to podejmowane czynności prawnych w granicach obowiązujących przepisów prawa, do których przestrzegania zobowiązany jest profesjonalny pełnomocnik, jakim jest radca prawny.

Nasz zakres terytorialny działania jest w zasadzie nieograniczony, choć w szczególności obejmuje tereny województwa dolnośląskiego, w tym miast: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Świdnica, Kłodzko.

Windykacja składa się z następujących etapów:

Etap
1

W skład którego mogą wchodzić następujące czynności:

  • wezwanie do zapłaty, względnie wezwanie do zawarcia ugody – w celu dobrowolnej spłaty długu przez dłużnika w ustalonym terminie na rzecz Klienta Kancelarii;
  • prowadzenie negocjacji w imieniu Klienta z dłużnikiem, w tym przygotowywanie projektu umowy ugody z dłużnikiem, zawierającej w swej treści ustępstwa obu stron i porozumienie do co zasad i terminów spłaty długu przez dłużnika, w tym także ustalenie zasad odpowiedzialności dłużnika w razie niewykonania lub nienależytego wykonania ugody;

Etap
2

W przypadku braku dobrowolnej spłaty przez dłużnika, bądź niepowodzenia prowadzonych negocjacji i braku woli dłużnika do zawarcia ugody, czynności obejmują:

  • sporządzenie i wniesienie w imieniu reprezentowanego Klienta pozwu do właściwego sądu powszechnego, a następnie
  • reprezentację Klienta w postępowaniu sądowym (procesie), w celu uzyskania orzeczenia sądowego kończącego spór między Klientem, a dłużnikiem;

Etap
3

Kierowanie w imieniu Klienta:

  • przedegzekucyjnego wezwania do zapłaty;
  • wniosku o zabezpieczenie majątku dłużnika, na podstawie tytułu zabezpieczającego;
  • wniosku egzekucyjnego do wybranego przez Kancelarię komornika sądowego w celu przymusowej realizacji przez dłużnika zapłaty należności na rzecz Klienta, na podstawie tytułu wykonawczego;
  • poszukiwanie majątku dłużnika za pomocą dostępnych środków prawnych;

Wynagrodzenie za świadczone usługi windykacyjne jest ustalane indywidualnie z Klientem, każdorazowo po uprzedniej analizie całości akt sprawy i ocenie stopnia jej trudności.