Faq - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Spis treści

Ile kosztuje konsultacja prawna?

Koszt konsultacji to nic innego, jak wynagrodzenie dla radcy prawnego za wykonane czynności, udzieloną poradę prawną, czy też sporządzony projekt pisma, bądź projekt umowy. Koszt konsultacji prawniczej jest zależny od stopnia skomplikowania problemu prawnego. Ilość czasu poświęconego przez radcę prawnego na rozwiązanie problemu, z którym przyjdzie się zmierzyć radcy prawnemu, wpływa na koszt konsultacji prawnej.

Stawka godzinowa jest podstawą do ustalenia kosztu konsultacji. Przy bardziej złożonych sprawach możliwe jest ustalenie wynagrodzenia w formie ryczałtu (tj. z góry ustalonej kwoty) za wykonanie określonego zlecenia, co nieraz wpływa na niższy koszt takiej konsultacji, względem stawki godzinowej.

Co należy przygotować przed konsultacją prawną?

Przed konsultacją prawną należy zgromadzić wszystkie dostępne dokumenty związane ze sprawą. Radca prawny analizując dokumenty zadecyduje, które z nich mają istotne znaczenie dla sprawy i są przydatne do rozstrzygnięcia powstałego problemu prawnego.

W przypadku dużej objętości dokumentów związanych ze sprawą możemy Państwa poprosić o wcześniejsze pozostawienie kopii bądź przesłanie skanów dokumentów, by możliwa była ich wstępna ocena i analiza. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas przeznaczony na omówienie możliwych rozwiązań podczas spotkania w Kancelarii..

Jak umówić się na spotkanie? Czy można umówić się na konsultację prawną online lub przez telefon?

Istnieje możliwość zarezerwowania terminu konsultacji prawnej on-line za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się w zakładce „Kontakt” na stronie Kancelarii, bądź też umówienia się na spotkanie telefonicznie pod podany numer Biura w Jeleniej Górze, czy Biura we Wrocławiu.

Czy konsultacje prawne udzielane są bezpłatnie?

Nie udzielamy bezpłatnych konsultacji prawnych. Czas poświęcony na analizę Państwa problemu prawnego jest czasem naszej pracy. Po zakończeniu konsultacji otrzymują Państwo odpowiedni dokument rozliczeniowy, tj. fakturę VAT – w przypadku, gdy problem prawny dotyczy prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, bądź paragon fiskalny – w przypadku, gdy nie prowadzą Państwo działalności gospodarczej i zwracają się prywatnie o rozwiązanie problemu.

Czy radca prawny może umówić się na wygranie sprawy?

Radca prawny nie może przyjąć na siebie zobowiązania, że wygra sprawę. Czynności podejmowane przez radcę prawnego mają charakter czynności starannego działania. Radca prawny powinien podjąć wszelkiego rodzaju czynności (zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa), by sprawę prowadzić, w jak najlepszy sposób, według jak najlepszej wiedzy. Radca prawny nie może umówić się, że uzyska efekt w postaci wygranej sprawy.

Oczywiście możliwa jest ocena, że sprawa ma szansę powodzenia przed sądem, co nie oznacza, że radca prawny gwarantuje, czy też może zagwarantować jej wygranie.  

Czy radca prawny może otrzymać wynagrodzenie tylko w przypadku wygranej sprawy w sądzie? Wynagrodzenie radcy prawnego a koszty zastępstwa procesowego?

Radca prawny wykonuje czynności od początku przyjęcia sprawy, analizując ją pod kątem możliwych rozwiązań, poprzez prowadzenie danej sprawy, a następnie wnosząc w imieniu Klienta  odpowiednie pismo, wniosek, czy pozew. W toku sprawy radca prawny składa także pisma i występuje w Państwa imieniu. Po zakończeniu sprawy radca prawny zapoznaje się z wydanym rozstrzygnięciem przez sąd, informując Państwa o dalszych krokach. Radca prawny wykonuje zatem szereg czynności, zanim rozpocznie się sprawa, a także podejmuje czynności w czasie trwania sprawy, aż do jej zakończenia.

Za te czynności radcy prawnemu przysługuje wynagrodzenie umowne, ponieważ praca przez radcę prawnego została wykonana, bez względu na końcowy wynik. W przypadku reprezentowania strony w procesie przez radcę prawnego, sąd na zakończenie sprawy może zasądzić od drugiej strony tzw. koszty zastępstwa procesowego. Koszty zastępstwa procesowego nie powinny być utożsamiane z wynagrodzeniem umownym za prowadzenie sprawy.

Wynagrodzenie umowne każdorazowo jest ustalane z Państwem, jako stroną, którą radca prawny reprezentuje przed sądem. Wysokość kosztów zastępstwa procesowego nie zawsze odpowiada wynagrodzeniu umownemu, ponieważ koszty zastępstwa procesowego są regulowane rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości (w sprawie opłat za czynności radców prawnych). Są to stawki minimalne. Stawki te mogą być punktem odniesienia do ustalenia wysokości wynagrodzenia umownego za prowadzenie sprawy. Wynagrodzenie umowne może jednak obejmować także koszty zastępstwa procesowego.

Czy Kancelaria pokrywa koszty postępowania sądowego?

Zasadą jest, że to Państwo, jako strona postępowania pokrywają koszty postępowania sądowego (procesu), tj. opłaty sądowe (opłatę od pozwu, czy od wniosku), opłatę skarbową (od pełnomocnictwa), a także zaliczki na wydatki powstałe w toku postępowania (np. zaliczki na sporządzenie opinii biegłego sądowego, stawiennictwo świadków).

Kancelaria nie pokrywa wydatków, opłat sądowych i skarbowych, do których uiszczenia zostali Państwo wezwani przez sąd lub jesteście Państwo zobligowani do ich wniesienia przed rozpoczęciem Procesu (postępowania) czy też przed dokonaniem w czasie prowadzenia sprawy określonej czynności. Obowiązek wniesienia opłat przed dokonaniem czynności jest związany z reprezentowaniem Państwa interesów przez radcę prawnego.

Czy sprawy karne leżą w obrębie kompetencji Kancelarii?

Radca prawny posiada z mocy ustawy możliwość prowadzenia spraw karnych, jako obrońca oskarżonego (podejrzanego), czy też pełnomocnik pokrzywdzonego. Każdy radca prawny może zatem prowadzić sprawy karne. Kancelaria jednak nie zajmuje się tego rodzaju kategorią spraw, skupiając się w głównej mierze na sprawach cywilnych, gospodarczych.

Niezależnie, w przypadku wystąpienia potrzeby pomocy specjalisty z zakresu prawa karnego, Kancelaria współpracuje z radcami prawnymi i adwokatami, których główną domeną działalności jest prawo karne. W takim wypadku będziemy pomocni dla Państwa w nawiązaniu kontaktu z odpowiednim pełnomocnikiem zawodowym, działającym na polu prawa karnego.

Co należy zrobić przed przekazaniem sprawy do sądu?

Przed przekazaniem sprawy do sądu, należy przekazać radcy prawnemu wszystkie dokumenty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy w celu sporządzenia odpisów. Należy udzielić pisemnego pełnomocnictwa do prowadzenia sprawy radcy prawnemu, by mógł występować w Państwa imieniu przed sądem (organem). Pełnomocnictwo do sprawy jest sporządzane w Kancelarii na podstawie przekazanych przez Państwa danych, które powinni Państwo podpisać.

Po otrzymaniu informacji od radcy prawnego należy także uiścić i przesłać dowód uiszczenia opłaty sądowej (skarbowej) w wysokości wskazanej w takim zawiadomieniu. Złożenie pozwu (wniosku) do sądu leży już w gestii radcy prawnego, przy czym w zależności od siedziby sądu właściwego miejscowo do rozpoznania sprawy – pozew może być złożony w biurze podawczym sądu albo nadany przesyłką rejestrowaną za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A., jako operatora publicznego.

Czy Kancelaria prowadzi sprawy rodzinne?

Kancelaria nie zajmuje się prowadzeniem spraw rodzinnych. W tym zakresie współpracujemy z radcami prawnymi z Jeleniej Góry, Legnicy, Świdnicy, którzy zajmują się tego rodzaju sprawami.

Jakie dokumenty są niezbędne w celu dopłaty do odszkodowania przy szkodzie komunikacyjnej z OC?

Przy szkodach komunikacyjnych likwidowanych z OC sprawcy szkody, ważne jest by mieć na starcie informację, który zakład ubezpieczeń odpowiada za sprawcę szkody (oświadczenie sprawcy z podaniem numeru polisy, bądź notatka z Policji, o ile była na miejscu), a także tzw. decyzję o wysokości przyznanego odszkodowania (czyli informację o tym w jakiej wysokości zakład ubezpieczeń pokryje koszty naprawy pojazdu), jak też ewentualnie wycenę z warsztatu naprawczego (niezależnego, z regionu gdzie zamieszkujemy) określającą rzeczywisty koszt naprawy pojazdu, w tym koszt części i stawkę roboczogodziny. Koszt wykonania wyceny jest zwracany przez zakład ubezpieczeń w ramach odszkodowania z OC.

Czy kwota odszkodowania wypłacona przez zakład ubezpieczeń jest ostateczna?

Z reguły kwoty proponowane przez ubezpieczycieli w tzw. decyzjach o wypłacie odszkodowania są zaniżane. Nie są to kwoty ostateczne, na które możemy się bezwarunkowo godzić. Można wystąpić o dopłatę do odszkodowania dysponując dodatkowymi dokumentami, które zostaną przeanalizowane przez radcę  prawnego w naszej kancelarii. Kwota podana przez ubezpieczyciela nie jest zatem dla nas wiążąca, a decyzja o jej wypłacie nie jest ostateczna (nie jest to też żadna decyzja, a tylko tak nazwane oświadczenie zakładu ubezpieczeń o wysokości przyznanego odszkodowania).

Czy warto zawierać ugodę z ubezpieczycielem przy szkodach komunikacyjnych?

Obecnie zakłady ubezpieczeń zabezpieczając się przed ewentualnym procesem proponują szybko ugody. Nierzadko jest to sygnał, że kwota odszkodowania może być zaniżona. Zawarcie ugody zamyka z reguły drogę do możliwości ubiegania się o dopłatę do odszkodowania przed sądem. Ugoda kończy ewentualny spór z ubezpieczycielem, lecz warunki i kwoty powinny być przeanalizowane przez radcę prawnego, by zapisy ugody były korzystne dla poszkodowanego, a nie dla ubezpieczyciela. Ugodę można zawrzeć także po skierowaniu sprawy do sądu, w trakcie trwania procesu.

Jakie warunki muszę spełniać, by ogłosić upadłość?

Najważniejsze jest stan niewypłacalności, a więc brak możliwości regulowania swoich wymagalnych zobowiązań wobec wierzycieli. Dotyczy to nie tylko zaprzestania płatności na rzecz kontrahentów, dostawców mediów,  czy innych osób, ale także zaprzestania płatności należności publicznoprawnych (np. podatków). Wymagalność zobowiązania to nic innego, jak możliwość żądania jego spełnienia od dłużnika (dopóki istnieje termin do zapłaty, to nie ma mowy o wymagalności).

Czy ogłoszenie upadłości wiąże się ze sprzedażą posiadanego majątku?

Tak. W postępowaniu upadłościowym syndyk dokona sprzedaży majątku posiadanego przez osobę, wobec której ogłoszono upadłość (upadłego). Dotyczy to nie tylko należącego do niego majątku ruchomego (przedstawiającego jakąś wartość rynkową np. samochód), ale także nieruchomości (gruntów, budynków, czy lokali). Syndyk nie dokona zajęcia i nie sprzeda przedmiotów urządzenia domowego, służących upadłemu i domownikom (np. wyposażenie kuchni, w tym AGD), ubrań, zapasów żywności, narzędzi służących do osobistej pracy upadłego, itp.

Czy syndyk zajmuje wynagrodzenie za pracę?

Tak. Syndyk dokona zajęcia wynagrodzenia za pracę upadłego. Syndyk nie może jednak zająć więcej niż regulują to przepisy. Oznacza to, że w przypadku zajęcia wynagrodzenia za pracę syndyk pozostawi do dyspozycji upadłego tzw. kwotę wolną (minimalne wynagrodzenie). W przypadku, gdy kwota wynagrodzenia za pracę jest wyższa niż kwota minimalnego, to syndyk potrąci nie więcej niż połowę wynagrodzenia (granicą jest nadal kwota wolna), chyba że potrącenia dotyczą należności alimentacyjnych. Wówczas potrącenie nie może przekroczyć 3/5 wynagrodzenia za pracę.

Ile trwa postępowanie upadłościowe?

Postępowanie upadłościowe trwa nie krócej niż 6 miesięcy. Cała procedura wymaga udziału nie tylko sądu powszechnego (sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania / siedziby upadłego), ale także syndyka i wierzycieli.

Czy w postępowaniu upadłościowym mogę zostać oddłużony całkowicie?

Tak. Jest to szczególnie widoczne w tzw. „upadłościach konsumenckich”, gdzie w zależności od przyczyn, które doprowadziły do upadłości, upadły może zostać bezwarunkowo oddłużony (w całości) ze względu na osobistą sytuację, w której się znalazł i trwały brak możliwości zarobkowania (np. choroba). Możliwe jest także, że upadły zostanie warunkowo oddłużony, tj. jego zobowiązania zostaną umorzone, pod warunkiem, że w okresie wskazanym przez sąd (5 lat) nie zmieni się jego sytuacja osobista, w tym czasowy brak możliwości zarobkowania. Wreszcie, po trzecie, możliwe jest umorzenie zobowiązań upadłego z częściową spłatą wierzycieli, ale tylko tych, którzy zgłosili swoje wierzytelności po ogłoszeniu upadłości. W tym ostatnim przypadku, ustala się plan spłaty, którego okres może wynosić od 36 do 84 miesięcy, z dwoma wyjątkami. Jeśli wskutek wykonania planu spłaty zostaną zaspokojone co najmniej w połowie wierzytelności – wówczas plan spłaty ustala się na maksymalnie na 24 miesiące, a jeśli zaspokojenie będzie obejmowało 70% i więcej uznanych wierzytelności – plan spłaty jest ustalany maksymalnie na 12 miesięcy. Wszystko zależy od stopnia zaspokojenia wierzycieli i przyczyn upadłości (tj. dlaczego popadliśmy w długi).

Czy ogłoszenie upadłości wstrzymuje prowadzone egzekucje?

Tak. Ogłoszenie upadłości prowadzi do zawieszenia postępowania egzekucyjnego, a po stwierdzeniu prawomocności postanowienia o ogłoszeniu upadłości – do umorzenia postępowania upadłościowego przez komornika sądowego (skarbowego).