Obsługa prawna hoteli, pensjonatów, apartamentów

Odwiedzający Karpacz, Sosnówkę, Szklarską Porębę czy Świeradów-Zdrój coraz częściej zostają na dłużej ze względu na ilość oferowanych przez region atrakcji turystycznych. Uroki Karkonoszy, czy pasma Gór Izerskich doceniają także organizatorzy imprez okolicznościowych, spotkań rodzinnych, eventów, czy konferencji biznesowych i szkoleń tematycznych. Wszystkie te wydarzenia wymagają nie tylko dostępności bazy noclegowej, ale także odpowiedniego przygotowania ze strony hotelu, czy pensjonatu, czy właściciela agroturystyki. Tutaj pomoc prawna radcy prawnego może okazać się nieodzowna.

Umowa na organizację imprezy okolicznościowej, szkolenia, konferencji

O ile nie stwarza większych problemów dla hotelu przybycie indywidualnych gości, o tyle organizacja imprezy okolicznościowej (np. wesela, komunii, chrzcin), szkolenia lub konferencji biznesowej wymaga większego zaangażowania. W tej sferze kluczowe ustalenia winny znaleźć swe odzwierciedlenie w umowie. Ważne jest zarówno zadbanie o wypoczywających gości (klientów), ale także określenie zakresu świadczonych usług i wysokości ustalonego dla hotelu wynagrodzenia. Niejednokrotnie zdarza się, że część ze zgłoszonych uczestników wydarzenia nie pojawia się z niezależnych od hotelu przyczyn. Umowa powinna określać w sposób precyzyjny skutki, jakie wiążą się z tego rodzaju sytuacją, w tym także moment, do którego hotel utrzymuje bezpłatną rezerwację. Sposób rozliczania hotelu, wysokość i termin płatności umówionego wynagrodzenia to niezbędne elementy umowy, jaką powinien dysponować hotel. To samo dotyczy określenia zasad naliczania wynagrodzenia dodatkowego za inne niż określone umową usługi, zamówione przez gości w trakcie trwania imprezy. W tych aspektach jesteśmy pomocni w tworzeniu tego rodzaju projektów umów.

Nie zawsze sama umowa wystarcza do uzyskania przez hotel zapłaty za pobyt. Niejednokrotnie pozostaje droga sądowa do dochodzenia roszczeń, gdzie także udział radcy prawnego może okazać się niezbędny.

Regulamin wypożyczalni nart, rowerów, spa, fitness

Zasady korzystania przez gości hotelowych ze sprzętu sportowego są określane w regulaminach wypożyczalni nart, rowerów (zwykłych, jak i e-bike), jak też siłowni, stref spa, sal fitness czy kortów tenisowych. Nie zawsze jednak regulamin chroni hotel przed negatywnymi skutkami. Co gorsze regulamin może zawierać postanowienia, które na pierwszy rzut wydają się zabezpieczać w pełni interes hotelu, lecz w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Mowa tutaj o klauzulach niedozwolonych. Ich stosowanie w regulaminach może przynieść dla hotelu więcej strat niż pożytków. Klauzule niedozwolone (abuzywne) nie tylko nie będą obowiązywały gości (jako nieważne z mocy prawa), ale nadto mogą przysporzyć hotelowi problemów finansowych. By tego uniknąć warto skorzystać z pomocy radcy prawnego przy weryfikacji już istniejących regulaminów, jak i tworzeniu nowych, a ponadto, w zakresie umów wynajmu sprzętu sportowego.

Wypadki chodzą po… gościach

Pobyt gości w hotelu i możliwość korzystania z różnego rodzaju atrakcji przygotowanych przez hotel niesie za sobą nie tylko dobrą zabawę, ale i ryzyko powstania wypadków. Jeśli do wypadku dojdzie, ważne jest nie tylko zaopiekowanie się gościem hotelowym i udzielenie mu niezbędnej pomocy przedmedycznej, ale także – na późniejszym etapie – analiza ewentualnych roszczeń, z którymi to poszkodowany może występować względem hotelu, w odniesieniu do przyczyn i okoliczności wypadku, a także odpowiedzialności hotelu za skutki wypadku. Oferujemy pomoc prawną w procesie ugodowego zakończenia sporu z poszkodowanym reprezentując hotel podczas prowadzonych negocjacji. W razie ich fiaska, prowadzimy w Państwa imieniu spór przed sądem w ramach zastępstwa procesowego.

Nie samymi gośćmi hotel żyje

Działalność hotelowa to także opiniowanie i projektowanie umów zawieranych przez hotel z dostawcami towarów i usług. Problemy z tym związane należą także do obsługi prawnej świadczonej przez radcę prawnego.

Funkcjonowanie hotelu to również spory pracownicze powstałe na tle stosunku pracy. Doradztwo prawne obejmuje nie tylko opiniowanie, ale także pomoc w projektowaniu regulaminów pracy i innych wewnętrznych aktów wdrażanych przez pracodawcę.

Pod względem formy prawnej coraz częściej hotele, czy pensjonaty to głównie spółki prawa handlowego. Zmiany w strukturze organizacyjnej i kapitałowej wymagają zgłoszenia do właściwego sądu rejestrowego. W tym i innych aspektach jesteśmy pomocni w ramach oferowanych usług prawnych.