Szkoda komunikacyjna z winy zagranicznego sprawcy… i co dalej?

Może się zdarzyć każdemu, że na skutek nieprzewidzianego splotu wydarzeń będziemy uczestnikiem kolizji drogowej (wypadku drogowego) z udziałem innego pojazdu, który jest ubezpieczony w zagranicznym towarzystwie ubezpieczeń (tam posiada polisę OC). Nie jest ważne czy kolizja miała miejsce w kraju, czy też poza jego granicami. Jeśli w obu wypadkach sprawca szkody komunikacyjnej był ubezpieczony w ramach OC w zagranicznym zakładzie ubezpieczeń i posiadał w chwili szkody ważną polisę OC – to likwidacja szkody może nastąpić w Polsce.

Reprezentant do spraw roszczeń – kto to taki?

Każdy zagraniczny zakład ubezpieczeń powinien mieć w Polsce ustanowionego reprezentanta do spraw roszczeń. Tak samo polski zakład ubezpieczeń powinien posiadać takiego odpowiednika (reprezentanta) w innych krajach Unii Europejskiej.

Reprezentant do spraw roszczeń to w zasadzie pełnomocnik zagranicznego zakładu ubezpieczeń wykonujący na terytorium Polski (lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej) działalność w zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC), który to pełnomocnik został ustanowiony do reprezentowania zakładu ubezpieczeń oraz rozpatrywania i zaspokajania roszczeń w imieniu i na rachunek reprezentowanego zakładu ubezpieczeń.

Mówiąc prościej, polski ubezpieczyciel reprezentuje zagraniczny zakład ubezpieczeń w procesie likwidacji szkody komunikacyjnej z udziałem zagranicznego sprawcy w ramach jego polisy OC. Zatem, jeśli sprawca szkody komunikacyjnej posiada polisę OC w zagranicznym zakładzie ubezpieczeń, to nie ma potrzeby (choć można) występować o jej likwidację bezpośrednio do zagranicznego ubezpieczyciela, ponieważ w Polsce jest wyznaczony jego przedstawiciel – pełnomocnik (reprezentant do spraw roszczeń). Jest nim wskazany polski zakład ubezpieczeń, z którym to zagraniczny zakład ubezpieczeń współpracuje w tym zakresie. Zgłoszenie szkody komunikacyjnej z polisy OC zagranicznego sprawcy powinno nastąpić w takim wypadku do takiego polskiego ubezpieczyciela. Upraszcza to zdecydowanie sposób komunikowania i czas niezbędny do likwidacji szkody komunikacyjnej.

Jak i gdzie ustalić kto jest reprezentantem do spraw roszczeń w Polsce?

Poszukiwania reprezentantów do spraw roszczeń nie są skomplikowane. Lista reprezentantów do spraw roszczeń jest dostępna dla każdego. Wyszukiwarka reprezentantów znajduje się na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (pod adresem: https://www.pbuk.pl/lista-reprezentantow), gdzie w prosty i przejrzysty sposób można ustalić polski zakład ubezpieczeń będący reprezentantem do spraw roszczeń (pełnomocnikiem) zagranicznego zakładu ubezpieczeń. Pozostaje tylko zgłosić szkodę komunikacyjną z polisy OC zagranicznego sprawcy szkody.

Likwidacja szkody komunikacyjnej z polisy OC sprawcy zagranicznego

Proces likwidacji szkody inicjujemy w taki sam sposób, jak w przypadku szkody komunikacyjnej likwidowanej z polskiej polisy OC. Jest już zasadą, że zgłoszeń można dokonywać m.in. za pomocą odpowiednich formularzy zamieszczonych na stronach internetowych polskich ubezpieczycieli. Tam też dokonujemy zgłoszenia. Jeśli jednak zgłosimy szkodę bezpośrednio do zagranicznego ubezpieczyciela, z pominięciem polskiego ubezpieczyciela (reprezentanta do spraw roszczeń), takie zgłoszenie wywołuje skutki, jak zgłoszenie żądania odszkodowawczego do reprezentanta do spraw roszczeń.

W dalszej kolejności, to polski ubezpieczyciel będąc pełnomocnikiem zagranicznego zakładu ubezpieczeń, w którym był ubezpieczony sprawca szkody komunikacyjnej – rozpoczyna i likwiduje szkodę komunikacyjną z polisy OC zagranicznego sprawcy. W terminie 3 miesięcy od dnia zgłoszenia szkody polski zakład ubezpieczeń powinien udzielić odpowiedzi na zgłoszone żądanie odszkodowawcze, uzasadniając podjęte decyzje. W braku możliwości ustalenia odpowiedzialności reprezentowanego zakładu ubezpieczeń lub jeśli taka odpowiedzialność jest ustalona, ale zachodzi problem w możliwości ustalenia wysokości należnego odszkodowania (w podanym terminie 3 miesięcy) polski zakład ubezpieczeń powinien wyjaśnić przyczynę takiego stanu. Powinien w szczególności poinformować o dokumentach, jakie są jeszcze potrzebne do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub ustalenia wysokości świadczenia, o ile jest to niezbędne do dalszego prowadzenia postępowania likwidacyjnego. Jeśli decyzja jest na nas niekorzystna, nie zgadzamy się z nią, pozostaje proces o odszkodowanie.