Upadłość konsumencka

Mało kto kojarzy pojęcie „niewypłacalności osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej lub zawodowej” z „upadłością konsumencką”. To nic innego, jak określenie upadłości konsumenckiej zaczerpnięte wprost z ustawy. Posługując się jednak językiem potocznym należy tylko wspomnieć, że w ramach pojęcia „niewypłacalności osoby fizycznej…” (przytoczonego na wstępie) mieści się nie tylko sama „upadłość konsumencka”, ale również tak zwany „układ konsumencki”. Każde z tych określeń, to faktycznie dwa różne postępowania wobec osoby fizycznej (upadłość i układ konsumencki). Skupmy się jednak wyłącznie na tzw. „upadłości konsumenckiej”.

Osoba wobec, której ogłasza się upadłość konsumencką

Dłużnik, będący osobą fizyczną nie prowadzącą żadnej działalności (ale także ten, który przed złożeniem wniosku zakończył działalność) może ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeśli popadł w stan niewypłacalności. Jest to stan, w którym dłużnik nie ma możliwości terminowo spłacać swoich zobowiązań, a w efekcie popada w swoistą spiralę zadłużenia. Innymi słowy, nie jest w stanie wyjść z jednego długu generując kolejne. Taki stan niewypłacalności przy upadłości konsumenckiej zachodzi jeśli opóźnienie w płatności przekracza już 3 miesiące.

Jaki jest cel ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest co do zasady umorzenie zobowiązań dłużnika (później zwanego „upadłym”), a więc zobowiązań pozostałych, lecz niewykonanych w postępowaniu upadłościowym. W skrócie, upadłość konsumencka ma zmierzać do oddłużenia takiej osoby. Jest to pewna odmienność, niż przy zwykłej (typowej) upadłości, gdzie celem jest zaspokojenie wierzycieli, w jak największym stopniu. Upadłość konsumencka jest odrębnym bowiem postępowaniem od zwykłej upadłości i ma służyć otwarciu nowej drogi dla osoby fizycznej.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej następuje zawsze z udziałem sądu rejonowego właściwego dla „głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika”. Brzmi tajemniczo, ale w przypadku upadłości konsumenckiej sądem tym jest sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika (osoby wobec, której ma być ogłoszona upadłość konsumencka). Jedynie można zasygnalizować, że po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej także całe dalsze postępowanie będzie również prowadzone przez ten sam sąd, choć dodatkowo z udziałem syndyka. Ważne jest jednak, by doszło do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a w końcowym efekcie – oddłużenie.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencką ogłasza się zawsze na wniosek, który może złożyć tylko dłużnik (są 2 wyjątki, kiedy może to uczynić wierzyciel). Co powinno znaleźć się we wniosku składanym przez dłużnika? Między innymi dane identyfikacyjne takiej osoby, w tym jego miejsce zamieszkania. Równie ważne jest wskazanie we wniosku wykazu posiadanego przez dłużnika majątku z podaniem jego szacunkowej wartości, jak też spisu wierzycieli (w sposób umożliwiający ich identyfikację). Należy określić wysokości posiadanych zobowiązań (długów). Istotna jest także kwestia osiąganych dochodów i kosztów utrzymania dłużnika (wraz z osobami pozostającymi na jego utrzymaniu) w okresie poprzedzającym złożenie wniosku. Nadto należy przedłożyć inne informacje przewidziane przepisami prawa, konieczne do prawidłowego sporządzenia i wniesienia wniosku.

W przypadku aktywnych postępowań egzekucyjnych wobec dłużnika już z dniem ogłoszenia upadłości postępowania te ulegają z mocy prawa zawieszeniu, a z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości – postępowania egzekucyjne ulegają umorzeniu.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składany przez dłużnika podlega wyłącznie podstawowej opłacie sądowej, bez której to sąd wniosku nie rozpozna. Jest to odmienny stan, od sytuacji wierzyciela, który składając taki wniosek (o ile zajdzie jeden z dwóch przypadków uprawniających go do tego) ponosi także koszty zaliczki na wydatki już na etapie składania wniosku.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnik powinien rzetelnie sporządzić, nie tylko po to, by spełnić szereg wymogów ustawowych (dołączając odpowiednie dokumenty, czy zestawienia), ale wykazać i przekonać sąd w jakiej sytuacji się znajduje, która to z kolei uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. To zaś niejednokrotnie wymaga pomocy radcy prawnego. W zakresie świadczonych usług, pomagamy sporządzać tego rodzaju wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w ramach biura w Jeleniej Górze, obejmując zasięgiem całe województwo dolnośląskie.